Implanty zębowe
Implanty stomatologiczne to najnowsze i najwygodniejsze rozwiązanie terapeutyczne w wielu różnych sytuacjach klinicznych- począwszy od uzupełnienia pojedynczego zęba po rekonstrukcję całego uzębienia.
Czym jest implant stomatologiczny?
Implant stomatologiczny to tytanowa śruba w kształcie stożka, która po osadzeniu w kości zastępuje korzeń zęba. Implant jest fundamentem dla nowej korony widocznej w jamie ustnej pacjenta w postaci nowego zęba. Dzięki osadzeniu śruby wewnątrz kości cała siła powstająca podczas żucia na powierzchni sztucznego zęba jest przenoszona bezpośrednio na kości szczęk. W efekcie możliwe jest zachowanie prawidłowej funkcji kości i zahamowanie jej zaniku.
Zęby osadzone na implantach doskonale naśladują naturę. Znika problem niestabilnych protez, czy konieczności szlifowania zębów graniczących z brakiem zębowym w celu osadzenia mostu. Już dziś możesz poprawić komfort życia, oraz cieszyć się naturalnym uśmiechem i możliwością jedzenia ulubionych potraw.
1. Ocena stanu wyjściowego i diagnostyka warunków kostnych:
Dla stabilnego i trwałego osadzenia implantu niezbędne są odpowiednie warunki kostne, które oceniane są na podstawie zdjęcia tomograficznego 3d wykonywanego na miejscu w naszej klinice. Lekarz ocenia wymiary kości oraz planuje zabieg pozycjonując wirtualny implant w badaniu tomograficznym, a także określa kształt i ustawienie przyszłych zębów.
2. Założenie implantu.
Zabieg implantacji w zaplanowanym miejscu w kości i wykonanie zębów tymczasowych jeżeli miejsce osadzenia implantu tego wymaga. Po 7- 14 dniach szwy założone w trakcie zabiegu zostają ściągnięte. Po usunięciu szwów następuje oczekiwanie na zrośnięcie się implantu z kością co trwa zazwyczaj do 3 miesięcy.
3. Założenie śruby gojącej.
Śruba zakładana jest w celu estetycznego ukształtowania dziąsła.
4. Wyciski protetyczne
Pobierane są specjalną masą. Na podstawie wycisków laboratorium protetyczne wykonuje koronę, która zostanie osadzona na implancie na kolejnej wizycie.
5. Osadzenie korony (białej, widocznej w ustach części zęba).
Po założeniu korony protetycznej leczenie zostaje zakończone.
Czym implanty różnią się od tradycyjnych metod leczenia braków zębowych?
Rozwiązania tradycyjne w postaci mostów, czy protez obarczone są wadami takimi jak: konieczność szlifowania zębów sąsiednich (co może się wiązać z koniecznością leczenia kanałowego zębów), postępującą z czasem utratą kości w miejscu wykonania protezy lub mostu, słabszym odczuwaniem smaku potraw, ruchomością protez, wchodzeniem resztek pokarmowych pod wykonaną protezę lub most.
Implanty pozbawione są tych wszystkich wad oraz zapewniają naturalny wygląd i estetykę, a ponadto gwarantują pełen komfort mówienia, jedzenia i życia. Dodatkowo implanty stymulują tkanki kości szczęki i żuchwy podobnie jak naturalne zęby, co zapobiega zanikowi kości i w rezultacie nawet zmianom rysów twarzy.