Profilaktyka dentystyczna

Higienizacja

Czy wiesz, że dbanie o zdrowy i piękny uśmiech wymaga czegoś więcej niż regularne szczotkowanie?

W płytce nazębnej obecnej na powierzchni zębów, której głównym składnikiem są bakterie szybko dochodzi do mineralizacji, co prowadzi do odkładania kamienia nazębnego. Skaling jest zabiegiem profilaktycznym i leczniczym polegającym na usunięciu kamienia nazębnego, który jest niczym innym jak siedliskiem bakterii. Usuwanie złogów kamienia nazębnego zapobiega wystąpieniu zapalenia dziąsła. Powinno być wykonywane 2 razy w roku. Zapobiega to przejściu zapalenia dziąsła w zapalenie przyzębia, czyli stanu zapalnego kości otaczającej ząb. Zapalenie przyzębia jest szybką drogą do rozchwiania się zębów, bólu i wypadnięcia zębów z kości bądź konieczności ich usunięcia. Systematyczne usuwanie kamienia jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywany jest jednocześnie reżim domowej higieny jamy ustnej. W przeciwnym wypadku-szczególnie u niektórych osób- narastanie złogów jest bardzo szybkie.

Piaskowanie, polishing i fluoryzacja zębów

Kolejnym etapem wizyty higienizacyjnej jest piaskowanie. Jest to zabieg usuwający przebarwienie koron zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy), które mogą zostać usunięte przy użyciu odpowiedniej piaskarki profilaktycznej. Dopełnieniem wizyty jest polishing czyli końcowe polerowanie powierzchni zębów, oraz fluoryzacja wzmacniająca odporność zębów na działanie próchnicy.

Zabieg higienizacji dla większości pacjentów jest bezbolesny. W niektórych przypadkach nadwrażliwych zębów dla Państwa komfortu podajemy znieczulenie miejscowe.

HD-Dental Metamorfoza