Kamień powoduje szkody w organizmie
Mózg
Z badan opublikowanych na początku 2019 r. wynika. ze schorzenia przyzębia mogą zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Bakterie Porphyromonas gingivalis, odpowiedzialne za ciężkie choroby przyzębia. mogą przeniknąć do mózgu i zapoczątkować uszkodzenie tkanki mózgowej.
Serce
Choroby dziąseł i przyzębia mogą nasilać procesy zapalne blaszek miażdżycowych w naczyniach i prowadzić do schorzeń sercowo-naczyniowych takich jak choroba niedokrwienna serca, zawal serca, udar niedokrwienny mózgu oraz miażdżyca zarostowa tętnie kończyn dolnych.
Płuca
Badania wykazują korelację pomiędzy chorobami przyzębia i chorobami układu oddechowego. Choroby przyzębia zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie płuc i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
Trzustka
Amerykańscy uczeni związani z Uniwersytetem w Nowym Jorku podzielili się badaniami, z których wynika, że rak trzustki – jeden z najgroźniejszych nowotworów – powiązany jest z dwoma rodzajami bakterii, które powodują choroby dziąseł.
Ponadto istnieją dowody naukowe, ze związek pomiędzy cukrzycą i zapaleniem przyzębia ma charakter dwukierunkowy. Każde przewlekle zapalenie, do którego należy również paradontoza, upośledza kontrolę metaboliczną cukrzycy.
Skaling, czyli zabieg usuwania kamienia
Kamień to nic innego jak zmineralizowane złogi bakteryjne. Nie jest on możliwy do usunięcia szczoteczką w warunkach domowych, a jedynie w gabinecie stomatologicznym, poprzez skaling. Jest to zabieg profilaktyczno-leczniczy wykorzystujący ultradźwięki, pozwalający w bezpieczny sposób usunąć złogi. Powinien być wykonywany co pół roku.
Zalegający kamień nazębny powoduje stan zapalny dziąseł, a następnie zapalenie przyzębia (paradontozę), czyli stan uszkadzający kość i struktury otaczające zęby.
Konsekwencją nieleczonego i rozwiniętego zapalenia przyzębia jest utrata zębów na skutek ich rozchwiania.

Brak kamienia nazębnego- zdrowe dziąsło oraz kość.

Kamień uszkadza ząb oraz dziąsło. Pod warstwą kamienia nazębnego może skrycie rozwijać się próchnica, która prowadzi do niszczenia zęba. Toksyny wytwarzane przez bakterie tworzące kamień powodują stan zapalny dziąsła, jego zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk oraz są przyczyną przykrego zapachu z ust. Jest to stan odwracalny poprzez wdrożenie przez lekarza odpowiednich działań.

Kamień uszkadza kość, nawarstwia się, rozwijają się kolejne bakterie produkujące więcej toksyn. Kość wokół zębów zanika, powstaje kieszonka dziąsłowa- przestrzeń, w której namnażają się bakterie beztlenowe. Stan ten to zapalenie przyzębia zwane paradontozą. Jest to stan, który można leczyć. Po wdrożeniu odpowiednich metod
terapeutycznych zęby mogą zostać zachowane.

Zaawansowane zapalenie przyzębia. Kieszonka dziąsłowa pogłębia się, pojawia się w niej ropa, a uszkodzenie kości jest zaawansowane.
Zęby bolą, bardzo mocno się chwieją, uniemożliwiają prawidłową funkcję i spożywanie pokarmów. Na tym etapie leczenie nie jest zazwyczaj możliwe
i zęby wymagają usunięcia.