Korony i mosty

korona na zeby

Jak uzyskać piękny uśmiech?

Korony i mosty mogą być zbudowane z różnych materiałów. Właściwości materiału konstrukcyjnego wpływają na ostateczny efekt estetyczny i trwałość całej pracy.
korony i mosty

Metal ceramika

Metal ceramika

Korony i mosty metalowe pokrywane ceramiką są podstawowym i najtańszym rozwiązaniem. W przypadku uczulenia na metale zawarte w stopie dentystycznym rozwiązanie to musi zostać odrzucone. Ze względu na obecność metalu dziąsła wokół takiej korony przybierają ciemniejszy kolor, co pogarsza estetykę.

Tlenek cyrkonu

Tlenek cyrkonu

Jest nowoczesnym materiałem, z którego korony i mosty wytwarza się wyłącznie w oparciu o technologię komputerową CAD/CAM. Gwarantuje ona największą możliwą szczelność i dokładność. Tlenek cyrkonu jest materiałem biozgodnym, co oznacza, że nie powoduje żadnych uczuleń u pacjentów. Ze względu na ogromną wytrzymałość i odporność na ścieranie, mosty i korony można eksploatować przez długi czas. Wielką zaletą tlenku cyrkonu jest to, że jego kolor i zachowanie w świetle jest zbliżone do zęba naturalnego. Dla uzyskania maksymalnego efektu estetycznego może być pokrywany ceramiką.

Pełna ceramika

Pełna ceramika

Ceramika dwukrzemowo-litowa ze względu na naturalny wygląd i doskonałe właściwości optyczne pozwala na uzyskanie imponujących rezultatów. Umożliwia odwzorowanie indywidualnych, szczegółowych cech optycznych naturalnego uzębienia, przez co jest rozwiązaniem niezwykle estetycznym, do złudzenia naśladującym zęby naturalne. Materiał ten sprosta najwyższym wymaganiom estetycznym.

Korona

Korony protetyczne to doskonałe rozwiązanie na przywrócenie pięknego uśmiechu i pełnego uzębienia. Bardzo często korony pomagają odzyskać
naturalny wygląd zębów, które uległy zniszczeniu na skutek urazu mechanicznego lub działania próchnicy. Korony zakłada się na stałe na
zęby własne, albo na wcześniej wszczepione implanty.

Most

Most to rozwiązanie protetyczne uzupełniające brak od jednego do nawet kilkunastu zębów. Nie wyjmuje się go z jamy ustnej – jest na stałe
zacementowany. Mosty są po implantach najlepszymi oraz najbardziej komfortowymi uzupełnieniami braków zębowych,
doskonale imitującymi zęby naturalne.

korony i mosty

Wykonanie korony

W celu wykonania korony należy wytworzyć na nią miejsce poprzez preparację zewnętrznej warstwy zęba. Następnie wypreparowaną warstwę zastępuje się wykonaną w laboratorium koroną.

W znakomity sposób naśladuje ona naturalne tkanki zęba, dodatkowo zabezpieczając go przed działaniem bakterii, a zatem przed próchnicą.

Za pomocą korony można zmienić kształt zęba i uzyskać piękny, naturalny kolor dopasowany do pozostałych zębów.

Ceramika lub tlenek cyrkonu stanowiący zewnętrzną warstwę korony nigdy się nie przebarwią i zachowają swój pierwotny blask.

Wykonanie mostu

Aby wykonać most muszą być obecne zęby sąsiadujące z brakiem zębowym z jednej i drugiej strony. Na nich, czyli na filarach opiera się most na zasadzie podobnej do mostu drogowego. Obwód zębów pomniejsza się poprzez szlifowanie, aby uzyskać miejsce na wklejenie pracy protetycznej. Rozwiązanie takie można wykonać również na implantach.

Wygląd i kształt zębów w moście w pełni odzwierciedla zęby naturalne. Jest on planowany i wykonywany w taki sposób, aby zęby filarowe mogły wytrzymać dodatkowe obciążenie ze strony zębów dowieszonych nad dziąsłem.

Most jest świetną alternatywą, kiedy z różnych względów nie możemy wybrać leczenia za pomocą implantów.