Nowoczesna, minimalnie inwazyjna protetyka Licówki, nakłady i endokorony
Licówka
Licówka jest niezwykle precyzyjną odbudową wykonaną z cienkiej warstwy ceramiki lub kompozytu przyklejaną na przednią (licową) powierzchnię zęba. Licówki wykonujemy, aby poprawić kształt, kolor i wielkość zębów, przez co znacząco poprawiamy estetykę uśmiechu. Licówki są jedną z najbardziej skutecznych i efektownych metod korekcji estetycznych niedoskonałości zębów. Ponadto licówki wykonane z nowoczesnych materiałów stomatologicznych są bardzo trwałe.
Nakład, endokorona
Ząb z ubytkiem wymaga wypełnienia. Jest to oczywiste, jednak nie zawsze najlepszym rozwiązaniem problemu jest zwykłe wypełnienie. Gdy w zębie brakuje sporej ilości tkanki to zwykłe wypełnienie może nie odtwarzać utraconej funkcji i wyglądu zęba. W sytuacji dużego ubytku tkanek zęba wskazany jest nakład lub endokorona. Są to „wypełnienia na miarę”.
Wykonanie licówki
W celu wykonania licówki należy wytworzyć na nią miejsce poprzez preparację przedniej (licowej) warstwy zęba. W przypadku tego rodzaju odbudowy protetycznej zakres preparacji zazwyczaj jest minimalny, ograniczony do 0,3 mm szkliwa. Następnie wypreparowaną warstwę zęba zastępuje się wykonaną w laboratorium licówką.
Wykonanie nakładu, endokorony
Wykonywane są z kompozytu lub ceramiki. Na I wizycie pobierane są wyciski. Następnie laboratorium protetyczne przygotowuje odbudowę idealnie dopasowaną do ubytku, która zostaje zacementowana do zęba.
Odbudowy te odtwarzają punkty styczne, czyli miejsca styku z zębami sąsiednimi. Powierzchnia żująca jest ukształtowana w sposób, który pozwala odtworzyć prawidłowy kontakt z zębem przeciwstawnym, czyli umożliwia prawidłowe żucie. Wykonywanie takiej odbudowy poza jamą ustną pozwala na osiągnięcie większej twardości materiału.
Nakład, endokorona zmniejszają ryzyko „złamania zęba„
Zdarza się, że pacjenci zgłaszają złamanie całej ściany zęba. Najczęściej przyczyną jest przeciążenie, na które narażony jest ząb, którego większą część stanowi wypełnienie stomatologiczne. Ryzyko złamania zęba zdecydowanie zmniejsza się, gdy zastosujemy nakład lub endokoronę ze względu na rozkład sił, który po ich zastosowaniu jest bardziej naturalny.
1. Siły żucia działające na mocno zniszczony ząb z dużym ubytkiem odbudowany w sposób tradycyjny wypełnieniem stomatologicznym – można porównać do działania klina. Ząb przeciwstawny w trakcie żucia naciska na wypełnienie, w wyniku czego powstają siły boczne działające na cienkie ściany zęba.
2. W wyniku długotrwałego, często wieloletniego działania sił żucia pozostałe cienkie ściany zęba ulegają mikropęknięciom. W pewnym momencie następuje złamanie, które może zakończyć się nawet koniecznością usunięcia zęba. Szczególnie narażone na złamanie są zęby leczone endodontycznie (kanałowo).
3. Ząb odbudowany nakładem lub endokoroną zupełnie inaczej przenosi siły żucia. Cienkie ściany zęba zostają minimalnie inwazyjnie wypreparowane z wysokości, a następnie zostają pokryte nakładem lub endokoroną. W wyniku takiej rekonstrukcji pozostałe tkanki zęba obciążane są fizjologicznie, co minimalizuje ryzyko jego złamania i utraty.