Proteza ruchoma to tradycyjne rozwiązanie na uzupełnienie braków zębowych
2. Protezy osiadające
Protezy osiadające wykonane są w całości z akrylu. Mogą być to zarówno protezy częściowe (obejmujące fragment łuku zębowego) albo całkowite, przeznaczone do uzupełnienia całkowitego braku uzębienia szczęki lub żuchwy. Proteza osiadająca przylega do dziąseł i może być dodatkowo stabilizowana w jamie ustnej za pomocą kleju lub kremu do protez.
3. Protezy elastyczne- acetalowe i FJP
Przeznaczone są dla pacjentów ceniących sobie estetykę. Są lżejsze i poprzez brak elementów metalowych mniej widoczne w porównaniu z tradycyjnymi protezami z akrylu lub metalu. Są wyjątkowe z powodu materiału, z którego są wykonane. Acetal oraz FJP to tworzywa elastyczne, z pamięcią kształtu. Wpływają one pozytywnie na wygodę użytkowania, komfort i estetykę.
4. Protezy złożone- prace kombinowane
Przykładem jest proteza szkieletowa na zasuwach. Składa się z mostu/koron porcelanowych zacementowanych na stałe i wyjmowanej protezy szkieletowej. Zaletą tego typu uzupełnień jest bardzo wysoka estetyka, brak widocznych klamer i najlepsza wśród protez ruchomych stabilizacja. Mosty/korony obustronnie posiadają elementy utrzymujące, czyli zasuwy. Są to elementy, na które zakłada się protezę szkieletową. Proteza jest całkowicie niewidoczna dzięki koronom z porcelany, a także nieruchoma, dzięki ukrytym metalowym zasuwom.
5. Protezy wsparte na implantach, overdenture
Implanty (od 2 do 6 sztuk) umieszczamy w miejscach po usuniętych zębach i wykonujemy na nich zatrzaski lub specjalną belkę. Na tych elementach osadzane jest stabilne uzupełnienie protetyczne. Rozwiązanie to zapewnia odbudowę całkowitych braków zębowych. Praca cechuje się stabilizacją zapewniającą maksimum komfortu bez ryzyka wypadnięcia uzupełnienia.