Utrata zęba i co dalej?

Utrata zęba i co dalej

Dlaczego brak w uzębieniu jest niebezpieczny?

Utrata zębów pociąga za sobą poważne konsekwencje dla urody, ale co ważniejsze – dla zdrowia. Brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz. Dzieje się tak dlatego, że układ zębów jest stabilny i zrównoważony dzięki wzajemnym ich kontaktom. Brak nawet jednego zęba rozpoczyna kaskadę zmian przypominającą przewracające się klocki w grze domino. Po ekstrakcji zęba pozostałe zęby przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają, a ząb z naprzeciwka zaczyna wysuwać się z zębodołu. Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę, ulegają nadmiernym przeciążeniom i szybko się niszczą, a to w konsekwencji może doprowadzić do ich utraty.

Dlaczego brak w uzębieniu jest niebezpieczny?

1.  Zęby sąsiednie zaczynają przesuwać się w kierunku powstałej luki.
Tworzą się szpary i miejsca między zębami sprzyjające zaleganiu pokarmu, a w konsekwencji rozwojowi próchnicy i stanom zapalnym dziąseł. Po czasie (reakcja łańcuchowa jak w grze domino) szpary mogą zacząć tworzyć się nawet między zębami przednimi mimo usunięcia zęba bocznego.

2. Kość w miejscu usuniętego zęba na skutek braku stymulacji wynikającej z aktu żucia zaczyna zanikać odsłaniając korzenie zębów ograniczających lukę i powodując z czasem ich nadwrażliwość. Gdy kość już zaniknie, przed odbudową zęba może być wskazany zabieg augmentacji, czyli odbudowy kości (patrz ulotka „Implant”).

3. Ząb przeciwstawny, wcześniej mający podparcie na usuniętym zębie, na skutek jego utraty przesuwa się w kierunku luki. Osłabia to jego utrzymanie w kości, na skutek zmian w zgryzie zostaje przeciążony, co w konsekwencji może doprowadzić do jego silnego rozchwiania i utraty.

4. Na skutek wszystkich zmian powstaje nieprawidłowy zgryz. Kontakt zębów górnych z dolnymi zostaje upośledzony, powstają węzły urazowe, co w konsekwencji może doprowadzić do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym, objawiających się silnymi bólami głowy. Zucie i rozdrabnianie pokarmów staje się mniej efektywne.

Metody na uzupełnienie brakującego zęba opisane są w w naszych wpisach „Implanty zębów – krok po kroku” oraz „Korony i mosty„.