Etapy leczenia endodontycznego (kanałowe)

leczenie kanałowe

1. Wizyta poświęcona na pomoc bólową i diagnostykę

Na tej wizycie lekarz dentysta w znieczuleniu stosuje doraźną metodę likwidacji
bólu poprzez założenie odpowiedniego leku do wnętrza zęba. Przeprowadzana jest
także precyzyjna diagnostyka RTG przy wykorzystaniu nowoczesnego
tomografu 5d umożliwiającego uwidocznienie kanałów i analizę ich anatomii.
Po aplikacji leku ząb przestanie boleć jednak zaniechanie dalszego leczenia czy warto
spowoduje z czasem powrót stanu zapalnego i bólu o znacznie większym nasileniu.

2. Wizyta poświęcona na leczenie endodontyczne

Lekarz dentysta w znieczuleniu dokonuje otwarcia zęba. Kanały korzeniowe są 
znajdowane przy pomocy mikroskopu stomatologicznego i oczyszczane z użyciem
specjalistycznych narzędzi. Po oczyszczeniu kanałów są one dezynfekowane przy
użyciu ultradźwięków oraz lasera stomatologicznego. Po tej procedurze gwarantującej usunięcie blisko 100 % bakterii z systemu kanałów korzeniowych są one wypełniane specjalnym materiałem uniemożliwiającym ponowne
namnożenie się bakterii. Ząb zabezpieczany jest tymczasową odbudową.

3. Kontrola RTG

Zależnie od przypadku ząb podlega kontroli RTG w okresie od 5 do 12 miesięcy Leczenie po której może zostać trwale odbudowany.

4. Docelowa odbudowa zęba endodontyczne

Zależnie od rozmiaru początkowego stopnia uszkodzenia tkanek zęba przez
próchnicę oraz zakresu usunięcia tkanek w celu uzyskania dostępu do kanałów
korzeniowych, stosowane są różne rodzaje odbudowy docelowej takie jak:
bezpośrednia odbudowa Światłoutwardzalna z wkładem koronowokorzeniowym
lub bez oraz laboratoryjne odbudowy typu onlay, overlay, korona, endokorona. Jedynie odpowiednia, trwała metoda odbudowy zęba dobrana indywidualnie do każdego przypadku zapewnia szczelność i wytrzymałość, a więc długotrwałą skuteczność leczenia endodontycznego.

Leczenie endodontyczne (kanałowe)

W przypadku pojawienia się objawów zapalenia tkanek wewnątrz zęba należy rozpocząć leczenie kanałowe, które może uratować Twój ząb. Dzisiejsze leki znieczulające pozwalają na przeprowadzenie zabiegu bez bólu i w pełnym komforcie. Ze względu na niezwykle małe rozmiary kanałów korzeniowych oraz ich zróżnicowaną anatomię leczenie endodontyczne jest procedurą skomplikowaną i wysoce specjalistyczną. Odsetek powodzeń leczenia znacznie wzrasta przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, lasera oraz diagnostyki tomograficznej 3d.

endodoncja

  1. Próchnica rozwijając się niszczy kolejne struktury zęba- szkliwo i zębinę – wędrując w kierunku miazgi zęba. Miazga to silnie unerwiona i unaczyniona struktura, której obecność warunkuje jego żywotność.
  2. Gdy bakterie próchnicowe dotrą do miazgi rozpoczyna się stan zapalny silny ból niemożliwy do usunięcia środkami przeciwbólowymi. Miazga zęba połączona jest naczyniami krwionośnymi z całym organizmem, przez co bakterie razem z krwią wędrują do ważnych narządów takich jak serce, mózg, wątroba, nerki i inne.
  3. Kolejnym etapem rozwoju stanu zapalnego jest obumarcie miazgi. Dalsze namnażanie się bakterii wzdłuż kanałów korzeniowych przyczynia się do rozwoju zmiany zapalnej w kości. Następuje etap formowania się ropnia w okolicy korzeni zęba przyczynowego.
  4. Zapalenie kości w okolicy korzeni i formujący się ropień są połączone naczyniami krwionośnymi z całym organizmem. W skrajnych przypadkach infekcja może doprowadzić do powikłań takich jak: zapalenie nerwów czaszkowych, ropnie przerzutowe mózgu, wątroby, nerek, płuc, mięśnia sercowego, kości, zapalenie zakrzepowe żył twarzy, sepsę, wstrząs septyczny, zespół DIC.