1. Wizyta poświęcona na pomoc bólową i diagnostykę
Na tej wizycie lekarz dentysta w znieczuleniu stosuje doraźną metodę likwidacji
bólu poprzez założenie odpowiedniego leku do wnętrza zęba. Przeprowadzana jest
także precyzyjna diagnostyka RTG przy wykorzystaniu nowoczesnego
tomografu 5d umożliwiającego uwidocznienie kanałów i analizę ich anatomii.
Po aplikacji leku ząb przestanie boleć jednak zaniechanie dalszego leczenia czy warto
spowoduje z czasem powrót stanu zapalnego i bólu o znacznie większym nasileniu.
2. Wizyta poświęcona na leczenie endodontyczne
Lekarz dentysta w znieczuleniu dokonuje otwarcia zęba. Kanały korzeniowe są
znajdowane przy pomocy mikroskopu stomatologicznego i oczyszczane z użyciem
specjalistycznych narzędzi. Po oczyszczeniu kanałów są one dezynfekowane przy
użyciu ultradźwięków oraz lasera stomatologicznego. Po tej procedurze gwarantującej usunięcie blisko 100 % bakterii z systemu kanałów korzeniowych są one wypełniane specjalnym materiałem uniemożliwiającym ponowne
namnożenie się bakterii. Ząb zabezpieczany jest tymczasową odbudową.
3. Kontrola RTG
Zależnie od przypadku ząb podlega kontroli RTG w okresie od 5 do 12 miesięcy Leczenie po której może zostać trwale odbudowany.
4. Docelowa odbudowa zęba endodontyczne
Zależnie od rozmiaru początkowego stopnia uszkodzenia tkanek zęba przez
próchnicę oraz zakresu usunięcia tkanek w celu uzyskania dostępu do kanałów
korzeniowych, stosowane są różne rodzaje odbudowy docelowej takie jak:
bezpośrednia odbudowa Światłoutwardzalna z wkładem koronowokorzeniowym
lub bez oraz laboratoryjne odbudowy typu onlay, overlay, korona, endokorona. Jedynie odpowiednia, trwała metoda odbudowy zęba dobrana indywidualnie do każdego przypadku zapewnia szczelność i wytrzymałość, a więc długotrwałą skuteczność leczenia endodontycznego.
Leczenie endodontyczne (kanałowe)
W przypadku pojawienia się objawów zapalenia tkanek wewnątrz zęba należy rozpocząć leczenie kanałowe, które może uratować Twój ząb. Dzisiejsze leki znieczulające pozwalają na przeprowadzenie zabiegu bez bólu i w pełnym komforcie. Ze względu na niezwykle małe rozmiary kanałów korzeniowych oraz ich zróżnicowaną anatomię leczenie endodontyczne jest procedurą skomplikowaną i wysoce specjalistyczną. Odsetek powodzeń leczenia znacznie wzrasta przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, lasera oraz diagnostyki tomograficznej 3d.
- Próchnica rozwijając się niszczy kolejne struktury zęba- szkliwo i zębinę – wędrując w kierunku miazgi zęba. Miazga to silnie unerwiona i unaczyniona struktura, której obecność warunkuje jego żywotność.
- Gdy bakterie próchnicowe dotrą do miazgi rozpoczyna się stan zapalny silny ból niemożliwy do usunięcia środkami przeciwbólowymi. Miazga zęba połączona jest naczyniami krwionośnymi z całym organizmem, przez co bakterie razem z krwią wędrują do ważnych narządów takich jak serce, mózg, wątroba, nerki i inne.
- Kolejnym etapem rozwoju stanu zapalnego jest obumarcie miazgi. Dalsze namnażanie się bakterii wzdłuż kanałów korzeniowych przyczynia się do rozwoju zmiany zapalnej w kości. Następuje etap formowania się ropnia w okolicy korzeni zęba przyczynowego.
- Zapalenie kości w okolicy korzeni i formujący się ropień są połączone naczyniami krwionośnymi z całym organizmem. W skrajnych przypadkach infekcja może doprowadzić do powikłań takich jak: zapalenie nerwów czaszkowych, ropnie przerzutowe mózgu, wątroby, nerek, płuc, mięśnia sercowego, kości, zapalenie zakrzepowe żył twarzy, sepsę, wstrząs septyczny, zespół DIC.