Implanty a tradycyjne metody leczenia braków zębowych – czym się różnią?

implanty zebowe

Tradycyjne metody leczenia braków zębowych to najczęściej protezy ruchome i mosty. Implanty stomatologiczne natomiast są nowoczesną metodą leczenia, która różni się od tradycyjnych pod wieloma względami.

Tradycyjne protezy i mosty

Standardowe metody leczenia braków w uzębieniu to protezy ruchome oraz mosty. Wadą  stosowania protez ruchomych jest konieczność ich zdejmowania do zabiegów higienicznych jamy ustnej,a wadą mostów jest konieczność ingerencji w sąsiednie zęby. W przypadku mocowania mostów konieczne jest przygotowanie sąsiednich zębów poprzez usunięcie często zdrowej tkanki zębowej.

Zęby preparowane pod most czasem mogą wymagać leczenia kanałowego, co podnosi koszty leczenia.

Innym problemem jest brak stabilności protez ruchomych. Zdarza się, że przemieszczają się podczas jedzenia lub mówienia, co może powodować dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Tradycyjne metody leczenia braków zębowych mogą też nie zapewniać idealnej estetyki. Mosty często mają metalową strukturę, która bywa widoczna przy uśmiechu, a protezy nie zawsze wyglądają naturalnie.

Co bardzo istotne, mosty i protezy przy jedzeniu nie stymulują kości w wystarczającym stopniu, co może z czasem prowadzić do utraty jej objętości.

Implanty dentystyczne

Implanty dentystyczne są metodą innowacyjną, coraz bardziej popularną ze względu na swoje zalety. Wadą implantów jest wyższa cena, jednak mimo tego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie.

Implanty stanowią trwałe rozwiązanie, które nie wymaga ingerencji w sąsiednie zęby, zapewnia stabilność i naturalny wygląd oraz stymuluje kość, co zapobiega jej zanikowi.

Dlaczego warto stosować implanty?

  • Są one wszczepiane bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy, a na nich osadza się korony protetyczne. Dzięki temu zapewniają stabilność i funkcjonalność podobną do naturalnych zębów.
  • Nie wymagają żadnej ingerencji w sąsiadujące zdrowe zęby
  • Stymulują kości szczęki i żuchwy, zapobiegając ich degradacji.
  • Projektowane są tak, aby doskonale pasowały do naturalnej struktury zębów. Korony protetyczne osadzone na implantach są wykonane z materiałów odpowiadających kolorowi i wyglądowi naturalnych zębów.
  • Zapewniają większy komfort podczas żucia i mówienia, ponieważ są stabilnie osadzone w kości- tak jak ząb naturalny- co eliminuje dyskomfort związany z poruszającymi się protezami ruchomymi.
  • Odpowiednio zamocowane implanty mogą służyć przez wiele lat, o ile pacjent dba o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedza stomatologa. Protezy ruchome i mosty mogą wymagać częstszych napraw lub konserwacji.

Implanty stomatologiczne oferują więc trwałe, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla braków zębowych. Choć są kosztowniejsze niż tradycyjne metody, mogą przynieść pacjentom wiele korzyści.