Wybielanie zębów – najczęściej zadawane pytania

Wybielanie zębów

Którą metodę wybielania wybrać?

Zależnie od indywidualnego przypadku lekarz dopasowuje odpowiednią metodę. W trakcie badania stomatologicznego dentysta ocenia, czy przypadek wynika z wrodzonego ciemnego koloru zębów, wcześniejszego leczenia kanałowego, powstało na skutek zażywania w przeszłości niektórych leków, czy jest po prostu wynikiem codziennie spożywanych pokarmów przebarwiających.

Jak mocno i na jak długo wybielają, się zęby?

Ciemne zęby mogą być wybielone do 14 tonów co oznacza, ze efekt jest wyraźny. Przy jasnych zębach efekt może nie by mocno dostrzegalny. Efekt wybielania pozostaje widoczny od kilku miesięcy do dwóch lat, lecz jest to kwestia indywidualna. Najczęściej nawet po takim czasie zęby będą bielsze niż przed wybielaniem. Trwałość efektu zależy w znacznym stopniu od nawyków higienicznych i żywieniowych.

Czy wybielają, się  wypełnienia (plomby) i korony?

Wypełnienia, korony i wszelkie odbudowy protetyczne w kontakcie z preparatem wybielającym nie zmieniaj swojego koloru. Po ustabilizowaniu się koloru po zabiegu wybielania (około 2 tygodnie) może okazać się konieczna wymiana niektórych wypełnień, koron i innych odbudów protetycznych.

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

Tak, wszystkie metody wybielania stosowane w naszej klinice są całkowicie bezpieczne. Mogą wystąpić dwa, krótkotrwale efekty uboczne:

  • nadwrażliwość zębów na cieple i zimne bodźce. Trwa krótko i w przypadku jej wystąpienia stosuje się odpowiednie preparaty, które redukuj ją do minimum.
  • podrażnienie dziąseł. Występuje rzadko. Podrażnienie występuje kilka dni i mija samoistnie.

Jakie są, zalecenia po wybielaniu?

Przez dwie godziny po zabiegu nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Aby utrwalić efekt wybielania przez dwie doby po zabiegu należy unikać pokarmów i napojów barwiących zęby, gdyż w tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników.